Maxge Alpha+ 2P, 40A, C-curve, 6kA - EPB63ME2C40
TAXES INC.
- Configuration: 2-pole
- Operating voltage: 415V AC
- Rated current: 40 amps
- Breaking capacity: 6kA
- International standard EN/IEC60898-1
- Local status signalling
- Window for circuit marker
- Dimensions: 36mm (18mm per pole)
- Terminal connection for copper cables: 25mm² in flexible cable and 35mm² in rigid cable
- Insulation voltage (Ui) 500VA
- Pollution degree 3
- Impulse voltage (Uimp) 4kV
- Double insulation class 2
- Suitable for sectioning
- Working temperature: from -5ºC to + 40ºC.
- Non-accessoriable (except padlockable)
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Reference:
EPB63ME2C40
Categories: Circuit breakers, Electrical equipment
Details of the Maxge Alpha+ 2P, 40A, C-curve, 6kA - EPB63ME2C40
The Maxge Alpha+ 2P, 40A circuit breaker is a magneto-thermal circuit breaker designed to protect single-phase electrical installations with high consumption against overloads and short-circuits, being a robust and reliable solution.
Main features of the Maxge Alpha+ 2P, 40A circuit breaker
Complete phase and neutral protection
High demand loads
Balanced and stable protection
In other words, it is good protection for when it is really needed.
Therefore, the C-curve is one of the most commonly used curves in general electrical installations.
High short-circuit resistance
It offers a reliable day-to-day level of protection for most standard low-voltage installations.
Easy installation and practical design
The Maxge Alpha+ 2P, 40A is designed for DIN rail mounting, It is quick and easy to install in any standard and modular electrical panel.
Your compact and robust 36 mm wide design (18 mm per pole) optimises the available space, and features window for circuit marker and visual status signalling (on/off), The circuit it protects can be easily identified.
In addition, it has some terminals which are prepared for cables of this current rating (25mm² in flexible cable and 35mm² in rigid cable).
This ensures firm, secure and durable connections.
These features facilitate both installation and maintenance.
Maxge Alpha+ 2P, 40A, C-curve, 6kA - EPB63ME2C40 - Operation and Applications
This circuit breaker protects the installation by means of two complementary systems:
Main advantages of Maxge Alpha+ 2P, 40A
The advantages of this circuit breaker are as follows:
- Complete protection and simultaneous cut-off of phase and neutral.
- It has a rated current of 40 A, ideal for demanding single-phase or high consumption circuits.
- Balanced and versatile C-curve, without unnecessary and annoying triggers.
- 6 kA breaking capacity, suitable for domestic and commercial use.
- Easy DIN rail installation and simple maintenance.
- Compact, robust and reliable design.
- Compliance with international quality norms and standards.
Technical information about Maxge Alpha+ 2P, 40A, C-curve 6kA - EPB63ME2C40