Victron MEGA-fuse Ceramic Fuse 500A/80V (5 pcs) - CIP138500020
TAXES INC.
- The pack includes: 5 Units
- Amperage : 200A
- Voltage : 80V
- Voltage drop: 80mV
- Impedance: 0,106mΩ
Finance your purchase with Cetelem
Details of the Victron MEGA-fuse Ceramic Fuse 500A/80V (5 pcs) - CIP138500020
Victron MEGA-fuse Ceramic Fuse 500A/80V
- The Victron MEGA-fuse 500A/80V Ceramic Fuse - CIP138500020 is a ceramic fuse with M8 terminals, designed for photovoltaic systems with a voltage up to 48V and a maximum current of 500A.
- It is a quality ceramic fuse, essential in a safe electrical installation.
- To ensure safe operation, the specified voltage range is important.
- For use Victron Fuse Holder 6 Way for Mega Fuse - CIP050060000
- Compatible with Fuse holder Fuse holder for MEGA-fuse Victron - CIP000100001
- The pack includes 5 Units.
Victron MEGA-fuse Ceramic Fuse 500A/80V CIP138500020 Datasheet
See Victron MEGA-fuse 500A/80V Ceramic Fuse technical datasheet