Charger Victron Blue Smart IP67 24V 8A 230VAC - BPC240813006
TAXES INC.
Input voltage and frequency range: 180-265 VAC 45-65 Hz
Efficiency: 96%
No-load consumption: 0,5W
Current charging, normal mode: 8A
Load current, LOW: 3A
Weight: 2,4kg
Dimensions: 99 x 219 x 65mm
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076038276 Reference: BPC240813006 Categories: ,
Details of the Charger Victron Blue Smart IP67 24V 8A 230VAC - BPC240813006
Features of the Victron Blue Smart IP67 Charger 24V 8A 230VAC Bluetooth Smart Enabled
The Victron Blue Smart IP67 24V 8A 230VAC charger is the wireless solution for monitoring voltage and current, changing settings and updating the charger when new features become available. Thanks to Bluetooth, the functionality of the IP67 charger is enhanced and is similar to our IP22 and IP65 chargers.
Fully encapsulated: waterproof, shockproof and fireproof
The highest efficiency ever!
sector.
automatically the charging process based on the use of the battery.
Storage mode: Less ageing and need for maintenance when the battery is not in use
The storage mode is activated when the battery has not been discharged for 24 hours. In storage mode, the float voltage is reduced to 2.2 V/cell (13.2 V for 12 V batteries) to reduce gassing and corrosion of the positive plates. Once a week, the voltage is brought back up to absorption level to "equalise" the battery. This function prevents electrolyte stratification and sulphation, the main causes of battery failure.
Also charges Li-Ion batteries
Li-ion batteries are charged with a simple initial charge - absorption - float algorithm.
Fully discharged battery recovery function
Protection against overheating
Two LED status indicators
Green LED: on.
See technical sheet Charger Victron Blue Smart IP67 24V 8A 230VAC - BPC240813006
View Victron Blue Smart IP67 Charger 24V 8A 230VAC - BPC240813006