Victron Cyrix-Li-load 12/24V-120A battery combiner - CYR010120450
TAXES INC.
DC current and 12 V or 24 V cut-off capability: 120 A
Current consumption when open: 4 mA
Protection category: IP54
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076022190 Reference: CYR010120450 Categories: , ,
Details of the Victron Cyrix-Li-load 12/24V-120A battery combiner - CYR010120450
Prevents undervoltage, overvoltage and overtemperature of Victron LiFePo4 battery cells.
The second line of protection consists of:
- disconnecting loads in the event of imminent undervoltage in the switchgear, and
The VE.Bus BMS is the heart of the second line of protection.
However, not all loads or chargers can be controlled directly with the VE.Bus BMS.
The Cyrix-Li-load will switch off when its control input becomes floating.
If the battery voltage recovers after disconnection (which will occur when there are no other loads connected to the battery), the BMS output will go high and the Cyrix will reactivate after 30 seconds. The Cyrix, after attempting to reactivate 3 times, will remain deactivated until the voltage rises above 13V (26V or 52V, resp.) for at least 30 seconds (which is a sign that the battery is recharging).