- Free shipping to mainland Spain for orders over 300€.
“Victron LiFePO4 Lithium Battery 12,8V 300Ah NG - BAT512130620” has been added to your basket. View basket
HUAWEI SUN2000-8K-LC0 - 01076591
1.489,73€
TAXES INC.
Huawei SUN2000-8K-LC0 single-phase inverter, max. 8.8 KVA AC output, 10 years warranty, Huawei HV battery storage interface, compatible with 4G dongle and SUN2000-450W-P2/600W-P optimiser.
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Reference:
01076591
Categories: Solar inverters, Hybrid Inverters, Single Phase Hybrid Inverters
Details of the HUAWEI SUN2000-8K-LC0 - 01076591
Huawei SUN2000-8K-LC0 single-phase inverter, max. 8.8 KVA AC output, 10 years warranty, Huawei HV battery storage interface, compatible with 4G dongle and SUN2000-450W-P2/600W-P optimiser.
Technical specifications
| Communication | Wifi, RS485, Can (Bat) |
|---|---|
| Efficiency (%) | 97,5 |
| MPPT Inputs | 3 |
| Phase | 1-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01076591 |
| AC power (W) | 8 000 |
| DC power (W) | 12 000 |
| IP protection | IP66 |
| Weight | 14.5 kg |
| Dimensions (L×W×H cm) | 42.5 × 36.5 × 15.0 |
Documentation
Weight and dimensions
| Weight | 14,5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 42,5 × 36,5 × 15,0 cm |
| Communication | Wifi, RS485, Can (Bat) |
| Efficiency (%) | 97,5 |
| MPPT Inputs | 3 |
| Phase | 1-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01076591 |
| AC power (W) | 8 000 |
| DC power (W) | 12 000 |
| IP protection | IP66 |
User feedback
Products related to the HUAWEI SUN2000-8K-LC0 - 01076591
-
TOSCANO COMBI-MAX - 10005140
223,32€







