- Free shipping to mainland Spain for orders over 300€.
“Converter Booster Charger Victron Orion Orion XS 1400 50A 12/24 - 24/12 reversible - ORI242417040” has been added to your basket. View basket
HUAWEI SUN2000-10K-LC0 - 01076593
1.654,26€
TAXES INC.
Huawei SUN2000-10K-LC0 single-phase inverter, max. 10 KVA AC output, 10 years warranty, storage interface for Huawei HV battery, compatible with 4G dongle and SUN2000-450W-P2/600W-P optimiser.
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Reference:
01076593
Categories: Solar inverters, Hybrid Inverters, Single Phase Hybrid Inverters
Details of the HUAWEI SUN2000-10K-LC0 - 01076593
Huawei SUN2000-10K-LC0 single-phase inverter, max. 10 KVA AC output, 10 years warranty, storage interface for Huawei HV battery, compatible with 4G dongle and SUN2000-450W-P2/600W-P optimiser.
Technical specifications
| Communication | Wifi, RS485, Can (Bat) |
|---|---|
| Efficiency (%) | 97,5 |
| MPPT Inputs | 3 |
| Phase | 1-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01076593 |
| AC power (W) | 10 000 |
| DC power (W) | 15 000 |
| IP protection | IP66 |
| Weight | 15.0 kg |
| Dimensions (L×W×H cm) | 42.5 × 36.5 × 15.0 |
Documentation
Weight and dimensions
| Weight | 15,0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 42,5 × 36,5 × 15,0 cm |
| Communication | Wifi, RS485, Can (Bat) |
| Efficiency (%) | 97,5 |
| MPPT Inputs | 3 |
| Phase | 1-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01076593 |
| AC power (W) | 10 000 |
| DC power (W) | 15 000 |
| IP protection | IP66 |
User feedback
Products related to the HUAWEI SUN2000-10K-LC0 - 01076593
-
TOSCANO COMBI-MAX - 10005140
223,32€







