- Free shipping to mainland Spain for orders over 300€.
“Victron Multiplus II 48/3000 + Pytes V5 + Cerbo GX Basic Isolated Kit” has been added to your basket. View basket
FRONIUS Argeno 125.0 with AFCI - 4,210,471
6.890,79€
TAXES INC.
Fronius Argeno 125.0 inverter with AFCI function. With 10 MPPT. Integrated and replaceable surge protection devices type 1+2. DC oversizing up to 200% possible.
CURRENTLY CERTIFIED ONLY FOR PORTUGAL
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Details of the FRONIUS Argeno 125.0 with AFCI - 4,210,471
Fronius Argeno 125.0 inverter with AFCI function. With 10 MPPT. Integrated and replaceable surge protection devices type 1+2. DC oversizing up to 200% possible.
CURRENTLY CERTIFIED ONLY FOR PORTUGAL
Technical specifications
| Communication | Ethernet |
|---|---|
| Efficiency (%) | 98,7 |
| MPPT Inputs | 10 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 5 |
| MPN | 4,210,471 |
| AC power (W) | 125 000 |
| DC power (W) | 250 000 |
| IP protection | IP66 |
| Weight | 90.0 kg |
| Dimensions (L×W×H cm) | 107.0 × 75.5 × 33.0 |
Documentation
Weight and dimensions
| Weight | 90,0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 107,0 × 75,5 × 33,0 cm |
| Communication | Ethernet |
| Efficiency (%) | 98,7 |
| MPPT Inputs | 10 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 5 |
| MPN | 4,210,471 |
| AC power (W) | 125 000 |
| DC power (W) | 250 000 |
| IP protection | IP66 |






