Cylindrical fuse 10x38mm 10A 1000VDC - Special photovoltaic - Maxge MG10PV10
TAXES INC.
- Rated current: 10A
- Maximum voltage: 1000V
- Shearing power: 20kA
- Measurements: 10 mm diameter × 38 mm length
- Standard: IEC60269-6
- Especially for direct current and photovoltaics
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Reference:
MG10PV10
Categories: Cylindrical fuses, Fuses, Electrical equipment
Details of the Cylindrical fuse 10x38mm 10A 1000VDC - Special photovoltaic - Maxge MG10PV10
The Maxge 10x38mm 10A 1000VDC cylindrical fuse is an electrical protection fuse specially designed for medium and high power photovoltaic installations.
This fuse is designed to disconnect the circuit when the rated current is exceeded.
Thanks to its standard format 10×38 mm, its 10 ampere rated current and its capacity to work until 1000V direct current, is an ideal solution to protect strings of solar panels.
It also protects other system components.
In short, the Maxge 10x38mm 10A 1000VDC cylindrical fuse is a safe and specific solution for the protection of photovoltaic installations.