Victron Orion-Tr Smart 24/48 8.5A isolated booster converter - ORI244840120
TAXES INC.
Input voltage: 16-35 V
Output voltage: 48,2V
Continuous output current: 8,5A
Maximum output current: 15A
Galvanic isolation: 200V DC between input, output and enclosure
The product photograph is for illustrative purposes only and may not match the actual product.
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076065579 Reference: ORI244840120 Categories: , ,
Details of the Victron Orion-Tr Smart 24/48 8.5A isolated booster converter - ORI244840120
Features of the Victron Orion-Tr Smart Converter 24/48 8.5A isolated - ORI244840120
The Victron Orion-Tr Smart 12/48 8A isolated - ORI124838120 is a DC-DC converter designed to act as a battery charger or power supply. It is perfect for extending battery life thanks to its optimised charging algorithm. It is also suitable for use in vehicles with intelligent alternators, such as Euro 5 and Euro 6 engines.
Orion 24/48 8.5A isolated Booster Specifications
  • Input voltage range: 16-35 V
  • Disconnection undervoltage: 14 V
  • Undervoltage reset: 15 V
  • Rated output voltage: 48.2 V
  • Output voltage adjustment range: 40-60 V
  • Output voltage tolerance: +/- 0,2 V
  • Noise level: 2 mV rms
  • Cont. output current at nominal output voltage and 40ºC: 8,5 A
  • Maximum output current (10 s) at rated output voltage minus 20 %: 15 A
  • Short-circuit current: 25 A
  • Power cont. output at 25 °C: 480 W
  • Power cont. output at 40 °C: 400 W
  • Efficiency: 89%
  • No load input load current: < 120mA
  • Current at rest: < 1 mA
  • Use as a power supply: Yes, output voltage can be configured via Bluetooth
  • Galvanic isolation: 200 V between input, output and housing
  • Working temperature range: -20 to +55 °C (power reduction of 3 % for each °C above 40 °C)
  • Humidity: Max. 95 % non-condensing
  • DC connection: Screw terminals
  • Maximum cable cross-section: 16 mm² (AWG6)
  • Weight: 1.6 kg
  • Dimensions: 130 x 186 x 70 mm
  • Degree of protection:
    • Electronic components: IP43
    • Connection area: IP22
Orion-Tr Smart 24/48 8.5A insulated features
Bluetooth Smart connectivity
  • The Orion-Tr Smart 24/48 8.5A Bluetooth allows it to be configured, monitored and updated from any smartphone, tablet or other compatible device using the VictronConnect app.
A Flexible and Adaptable Configuration
3-Stage Loading Algorithm
  • For lithium batteries, the absorption time is fixed at 2 hours.
Advanced Electronic Protection
  • It includes overheating, overload and short-circuit protection.
  • If the ambient temperature is high, the Orion 24/48 8.5 A automatically reduces the power to prevent damage.
Remote On/Off Control
Safe and robust construction
Advantages of the Victron Orion-Tr Smart
Installation of the Victron Orion-Tr Smart 12/48 8A Isolated Booster
1. Selection of the Installation Site
  • The device must be installed on a solid and stable surface.
Prerequisites
  • Tools required: A standard screwdriver for the screw terminals.
3. Input and Output Connection
  • Output: Connect the output cables to the 48 V battery system or to the corresponding load. Always observe the indicated polarity to ensure correct operation.
4. Connecting the On/Off Remote Control
5. Initial configuration with VictronConnect
  • Download the app from the app shop of your smartphone or tablet.
  • Once the converter is turned on, it uses Bluetooth to pair with the mobile device.
6. Final Assembly
Safety Considerations during Installation
  • Correct Polarity: Carefully check the polarity before connecting the device.
  • Ventilation: Do not block the ventilation areas of the device to avoid overheating.
Maintenance of the Victron Orion-Tr Smart
Regular maintenance of the Victron Orion-Tr Smart 24/48 8.5A isolated is key to its optimum performance and long life.
  • Periodic Inspection:
    • Check electrical connections for loose or corroded wires.
    • Tighten the mounting screws, so that the device is properly secured.
  • Cleanliness:
  • Firmware update:
  • Functional Tests:
Manual and datasheet Victron Orion-Tr Smart 24/48 8.5A Isolated Converter - ORI244840120
See the Orion-Tr Smart 24/48 8.5A insulated - ORI244840120 datasheet
View Victron Orion-Tr Smart 24/48 8.5A Insulated manual