Charger Victron Skylla-i 24-80 (1+1)- SKI024080000
TAXES INC.
Input voltage (VAC): 230 V
Input voltage range (VAC): 185-265 V
Input voltage range (VDC): 180-350 V
Frequency (Hz): 45-65 Hz
Power factor: 0,98
Weight: 7 kg
Dimensions: 405 x 250 x 150 mm.
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076026228 Reference: SKI024080000 Categories: ,
Details of the Charger Victron Skylla-i 24-80 (1+1)- SKI024080000
Skylla-i (1+1): two outlets for charging 2 battery banks
The Skylla-i (1+1) has 2 isolated outputs. The second output, limited to approximately 4 A, and with a slightly lower output voltage, is designed to fully charge a starter battery.
Skylla-i (3): three full-current outputs for charging 3 battery banks
The Skylla-i (3) has 3 isolated outputs. All outputs can supply the full rated output current.
Robust
extremes.
Flexible
Important features:
Synchronised parallel operation
The right amount of charge for a lead-acid battery: variable absorption time
Preventing damage caused by over-gassing: BatterySafe mode
Reduced ageing and need for maintenance when the battery is not in use: storage mode
The storage mode is activated when the battery has not been discharged for 24 hours. In storage mode, the float voltage is reduced to 2.2 V/cell (26.4 V for 24 V batteries) to reduce gassing and corrosion of the positive plates. Once a week, the voltage is brought back up to absorption level to "freshen" the battery. This function prevents electrolyte stratification and sulphation, the main causes of battery failure.