Inverter 48V Victron Phoenix 48/1200 VE Direct Schuko - PIN482121200
TAXES INC.
  • Power rating: 1200W
  • Peak power: 2200W
  • Input voltage: 48V
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076056911 Reference: PIN482121200 Categories: ,
Details of the Inverter 48V Victron Phoenix 48/1200 VE Direct Schuko - PIN482121200
VE.Direct communication port as standard
The Victron VE.Direct communication port allows the Victron Phoenix 48/1200 VE Direct Schuko - PIN482121200 48V Inverter to be connected to the Victron Phoenix 48/1200 VE Direct Schuko - PIN482121200:
  • A computer (a VE.Direct to USB interface cable is required).
The 48V Inverter Victron Phoenix 48/1200 VE Direct Schuko - PIN482121200 is fully configurable:
  • Low battery voltage alarm and reconnection levels.
  • Low battery voltage shutdown and restart levels.
  • Dynamic disconnection: load-dependent disconnection level.
  • Output voltage 210 - 245V
  • Frequency 50 Hz or 60 Hz
  • ECO mode on/off and ECO mode level sensor.
ECO mode operation
The 48V Victron Phoenix 48/1200 VE Direct Schuko Inverter - PIN482121200 will remain in stand-by when the wattage of its output drops below a pre-set value. Once in stand-by, the inverter will be activated briefly (adjustable; default: every 2.5 seconds). If the load exceeds the preset level, the inverter will remain on.
High additional peak starting power
Remote on/off switch
Datasheet 48V Inverter Victron Phoenix 48/1200 VE Direct Schuko - PIN482121200
View Victron Phoenix 48/1200 VE Direct Schuko 48V Inverter data sheet - PIN482121200