- Free shipping to mainland Spain for orders over 300€.
“Solar Camper Kit Victron Phoenix 800W - Orion 30A - 1x140W” has been added to your basket. View basket
Huawei SUN2000-5K-MAP0 - 01076943
1.238,51€
TAXES INC.
Huawei SUN2000-5K-MAP0 three-phase hybrid inverter, Rated AC power 5000 W, compatible with Huawei LUNA S0 and S1 batteries, 2 MPPT, compatible with simple Huawei power optimisers. Unbalanced AC output. Can work in stand-alone mode.
In scenarios with SmartGuard to do BackUp, you can give
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Reference:
01076943
Categories: Solar inverters, Hybrid Inverters, Three-phase Hybrid Inverters
Details of the Huawei SUN2000-5K-MAP0 - 01076943
Huawei SUN2000-5K-MAP0 three-phase hybrid inverter, Rated AC power 5000 W, compatible with Huawei LUNA S0 and S1 batteries, 2 MPPT, compatible with simple Huawei power optimisers. Unbalanced AC output. Can work in stand-alone mode.
In scenarios with SmartGuard for BackUp, it can serve three-phase loads and accepts up to 3 devices in cascade (can be combined with other models).
Technical specifications
| Communication | RS485 |
|---|---|
| Efficiency (%) | 97,5 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01076943 |
| AC power (W) | 5 000 |
| DC power (W) | 9 000 |
| IP protection | IP66 |
| Weight | 21.0 kg |
| Dimensions (L×W×H cm) | 49.0 × 46.0 × 13.0 |
Documentation
Weight and dimensions
| Weight | 21,0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 49,0 × 46,0 × 13,0 cm |
| Communication | RS485 |
| Efficiency (%) | 97,5 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01076943 |
| AC power (W) | 5 000 |
| DC power (W) | 9 000 |
| IP protection | IP66 |
User feedback
Products related to the Huawei SUN2000-5K-MAP0 - 01076943
-
Huawei Luna2000 Lithium Battery 5kWh + BMS - LUNA2000-5-S0
From 3.247,47€ -
Huawei Luna2000 7-S1 7kWh Lithium Battery - LUNA2000-7-S1
From 3.784,03€








