Cylindrical fuse 10x38mm 32A 1000VDC - Special photovoltaic - Maxge MG10PV32
TAXES INC.
  • Rated current: 32A
  • Maximum voltage: 1000V
  • Shearing power: 20kA
  • Measurements: 10 mm diameter × 38 mm length
  • Standard: IEC60269-6
  • Especially for direct current and photovoltaics
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Reference: MG10PV32 Categories: , ,
Details of the Cylindrical fuse 10x38mm 32A 1000VDC - Special photovoltaic - Maxge MG10PV32
The Maxge 10x38mm 32A 1000VDC cylindrical fuse is an electrical protection fuse specifically designed for photovoltaic systems.
Thanks to its standard format 10×38 mm, its rated current 32 amps and its maximum voltage of 1000V is an ideal solution for protecting solar panel strings and other installation components in residential, commercial and industrial solar systems.
In short, the Maxge 10x38mm 32A 1000VDC cylindrical fuse is a safe and specific solution for the protection of photovoltaic installations.