Victron Orion-Tr isolated converter 24/12 20A 240W - ORI241224110
TAXES INC.
  • This device is NOT SUITABLE FOR BATTERY CHARGING. Choose the Smart model with Blutetooth.
  • Equipment without Bluetooth
  • See Bluetooth model
  • Input voltage range: 16 - 35V
  • Output voltage: 12,2V
  • Continuous output current: 20A at 25°C
  • Maximum output current: 25A
  • Galvanic isolation: 200V DC between input, output and enclosure
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076035251 Reference: ORI241224110 Categories: , ,
Details of the Victron Orion-Tr isolated converter 24/12 20A 240W - ORI241224110
Features of the Victron Orion-Tr Isolated 24/12 20A 240W Converter - ORI241224110
Remote on/off terminal
Short-circuit proof and allows for parallel connection
In this way, an unlimited number of units can be connected in parallel.
High temperature protection of the Victron Orion-Tr 24/12 20A 240W insulated converter
The output current will be reduced in case of high ambient temperature.
Protection IP43
This protection is obtained by installing the Victron Orion-Tr 24/12 20A 240W isolated converter with the screw terminals facing downwards.
Screw terminals
Installation is carried out without any special tools.
Input fuse (non-replaceable) of the Victron Orion-Tr Isolated 24/12 20A 240W Converter
Only available on models with 12 and 24 V input.
Adjustable output voltage
The Victron Orion-Tr 24/12 20A 240W isolated converter is not designed to charge batteries.
Datasheet Victron Orion-Tr isolated converter 24/12 20A 240W - ORI241224110
Datasheet Victron Orion-Tr isolated converter 24/12 20A 240W