Charger Victron Phoenix Smart IP43 12/50 (1+1) 120-240V - PSC125051095
TAXES INC.
Input voltage: 85 - 250 VAC (full power from 100 VAC, start from 90 VAC)
DC input voltage range: 90 - 375 VDC
Frequency: 45-65 Hz
Auxiliary battery charging current: 50A
Low current mode: 25A
Weight: 2,7kg
Dimensions: 180 x 249 x 116 mm
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076053507 Reference: PSC125051095 Categories: ,
Details of the Charger Victron Phoenix Smart IP43 12/50 (1+1) 120-240V - PSC125051095
Features of the Victron Phoenix Smart IP43 Charger
Integrated Bluetooth Smart
Phoenix Smart (1+1): Two Outputs for Charging 2 Battery Banks
In addition, it has a second output that is limited to approximately 4 A and a slightly lower output voltage, specially designed for charging starter batteries.
Phoenix Smart (3): Three Full Current Outputs to Charge 3 Battery Banks
Automatic Voltage Compensation
The Victron Phoenix Smart Charger IP43 12/30 (3) 230V automatically adjusts the output voltage to compensate for the voltage drop in the DC cables when DC current increases. Refer to the manual for further details.