Inverter Charger 12V Victron Multiplus Compact 12/1200 50A-16A - CMP122120000
TAXES INC.
Nominal input voltage: 12V DC
Inverter power: 1200 VA / 1000 W continuous
Peak power: 2400 W
Output voltage: 230VAC ±2%
Output frequency: 50 Hz ± 0,1 %
Battery charging current: 50A
Transfer: 16A
Efficiency: 93/94%
Operating temperature: -40 °C to +65 °C (incl. fan cooling)
Humidity (non-condensing): max. 95%
Protection: IP21
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076065074
Reference:
CMP122120000
Categories: Solar inverters, Inverters Chargers 12V to 220V
Details of the Inverter Charger 12V Victron Multiplus Compact 12/1200 50A-16A - CMP122120000
The Victron Inverter Charger 12V Multiplus Compact 1200VA 50-16A is an all-in-one power solution designed for demanding applications in residential, marine, recreational vehicle and stand-alone solar systems. It is ideal for those who require a reliable, continuous, high quality power supply.
Main features of the Inverter Charger 12V Victron Multiplus Compact 12/1200 50A-16A - CMP122120000
Two AC outputs
Almost unlimited power thanks to parallel operation and three-phase system.
To 6 units Multis can be connected in parallel increasing the power output.
However, this is not all: you can even connect in parallel up to 6 groups of three units to achieve a 75 kW / 90 kVA inverter and a load capacity in excess of 2000 amps.
PowerControl Technology
PowerAssist Technology - Power booster
Solar and ESS integration
Remote monitoring and control
Compact and robust design
Inverter Charger Inverter 12V Victron Multiplus Compact 12/1200 50A-16A - CMP12212000000
Inverter Charger 12V Inverter Charger Victron Multiplus Compact 12V 1200VA 50-16A datasheet