The Victron Multiplus II Inverter 12/3000VA 120-32 230V is an advanced device for our photovoltaic installation that allows us to have a hybrid self-consumption system with accumulation and with full operational guarantees. As with the entire Victron MultiPlus range, this MultiPlus II family is an inverter with a multifunctional charger that has numerous features, including electrical certifications from a large number of countries that qualify it for use as a grid-connected energy storage system (ESS).. The MultiPlus II model, formerly known as MultiGrid II, also incorporates anti-islanding protection and Victron PowerControl and PowerAssist functionality.
The Victron Multiplus II 12/3000VA 120-32 230V solar inverter charger is a guarantee of reliability and stability, thanks to the advanced design of its power stage.
The Victron Multiplus II Inverter 12/3000VA 120-32 230V offers up to 3000VA of output power from the inverter itself, although thanks to its PowerAssist function, it can supply more output power by adding energy from the AC input and also from the batteries so as not to overload the external grid input. It has an internal 120A battery charger.
The MultiPlus II can work with virtually any 12V battery on the market without any problem. Its great flexibility and adaptability allows it to be configured to charge a lead-acid battery of any technology, whether sealed or open OPzS type. Victron regularly updates its software to ensure compatibility with the vast majority of brands of lithium batteries on the market. It is a guarantee for the future.
View the Victron Multiplus II 12/3000VA 120-32 230V Inverter Manual - PMP122305010