- Free shipping to mainland Spain for orders over 300€.
Huawei SUN2000-8K-MAP0 - 01076945
1.642,51€
TAXES INC.
Huawei SUN2000-8K-MAP0 three-phase hybrid inverter, Rated AC power 8000 W, compatible with Huawei LUNA S0 and S1 batteries, 2 MPPT, compatible with simple Huawei power optimisers. Unbalanced AC output. Can work in isolation.
In scenarios with SmartGuard to do BackUp, you can give
Product available for sale
Finance your purchase with Cetelem
Reference:
01076945
Categories: Hybrid Inverters, Three-phase Hybrid Inverters, Solar inverters
Details of the Huawei SUN2000-8K-MAP0 - 01076945
Huawei SUN2000-8K-MAP0 three-phase hybrid inverter, Rated AC power 8000 W, compatible with Huawei LUNA S0 and S1 batteries, 2 MPPT, compatible with simple Huawei power optimisers. Unbalanced AC output. Can work in isolation.
In scenarios with SmartGuard for BackUp, it can serve three-phase loads and accepts up to 3 devices in cascade (can be combined with other models).
Technical specifications
| Communication | RS485 |
|---|---|
| Efficiency (%) | 98,0 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01076945 |
| AC power (W) | 8 000 |
| DC power (W) | 14 600 |
| IP protection | IP66 |
| Weight | 21.0 kg |
| Dimensions (L×W×H cm) | 49.0 × 46.0 × 13.0 |
Documentation
Weight and dimensions
| Weight | 21,0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 49.0 × 46.0 × 13.0 cm |
| Communication | RS485 |
| Efficiency (%) | 98,0 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01076945 |
| AC power (W) | 8 000 |
| DC power (W) | 14 600 |
| IP protection | IP66 |
User feedback
Products related to the Huawei SUN2000-8K-MAP0 - 01076945
-
Huawei Luna2000 Lithium Battery 5kWh + BMS - LUNA2000-5-S0
From 3.247,47€ -
Huawei Luna2000 7-S1 7kWh Lithium Battery - LUNA2000-7-S1
From 3.784,03€








