Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
- Free shipping to mainland Spain for orders over 300€.
1.689,49€
Fronius hybrid inverter, 4.6kW single-phase with 2 MPPT. Starting voltage of 80V and maximum DC current of 22A for MPPT1 and 12A for MPPT2. PV Point / Full backup functionality (external components required).
By registering your inverters with Fronius Solar.web you will get from
Fronius hybrid inverter, 4.6kW single-phase with 2 MPPT. Starting voltage of 80V and maximum DC current of 22A for MPPT1 and 12A for MPPT2. PV Point / Full backup functionality (external components required).
By registering your inverters on Fronius Solar.web you will receive a free Fronius Plus Warranty of up to 10 years.
| Communication | Wifi, Ethernet, RS485 |
|---|---|
| Efficiency (%) | 97,2 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 1-phase |
| Warranty (years) | 2 |
| MPN | 4,210,143,002 |
| AC power (W) | 4 600 |
| DC power (W) | 6 900 |
| IP protection | IP66 |
| Weight | 16.6 kg |
| Dimensions (L×W×H cm) | 52.8 × 47.4 × 16.3 |
| Weight | 16.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 52,8 × 47,4 × 16,3 cm |
| Communication | Wifi, Ethernet, RS485 |
| Efficiency (%) | 97,2 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 1-phase |
| Warranty (years) | 2 |
| MPN | 4,210,143,002 |
| AC power (W) | 4 600 |
| DC power (W) | 6 900 |
| IP protection | IP66 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
At FVComponentes.com we have stock of the references with the highest turnover, however our catalogue is so wide and economical because we work with many of the references on request. This means that the usual delivery time of 2-4 working days can be extended to 1-2 weeks + subsequent shipment by us. Thanks to this, we can offer very competitive and attractive prices to our customers that are difficult to match. If you wish, you can write to us via the chat on the website, call us at 968 97 83 01 or write to us at [email protected] to check if we have stock or the delivery time of the component you wish to purchase before finalising your order.
Reviews
There are no reviews yet.