Compared to diode bridges, FET bridges have the advantage of virtually zero voltage loss: The voltage drop is less than 0.02 V at low currents and averages 0.1 V at higher currents.
Example:
When a current of 100 A flows through a cable with a cross-section of 50 mm² (AWG 0) and a length of 10 m, the voltage drop in the cable is 0.26 volts. Similarly, a current of 50 A through a cable with a cross-section of 10 mm² (AWG 7) and a length of 5 m will suffer a voltage drop of 0.35 volts.