- Free shipping to mainland Spain for orders over 300€.
“Inverter Charger 48V Victron MultiPlus II 48/5000 70A-50A - PMP482505012” has been added to your basket. View basket
Huawei SUN2000-6K-MAP0 - 01076944
1.385,41€
TAXES INC.
Huawei SUN2000-6K-MAP0 three-phase hybrid inverter, Rated AC power 6000 W, compatible with Huawei LUNA S0 and S1 batteries, 2 MPPT, compatible with simple Huawei power optimisers. Unbalanced AC output. Can work in stand-alone. In scenarios with SmartGuard for BackUp, it accepts up to
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Reference:
01076944
Categories: Solar inverters, Hybrid Inverters, Three-phase Hybrid Inverters
Details of the Huawei SUN2000-6K-MAP0 - 01076944
Huawei SUN2000-6K-MAP0 three-phase hybrid inverter, Rated AC power 6000 W, compatible with Huawei LUNA S0 and S1 batteries, 2 MPPT, compatible with simple Huawei power optimisers. Unbalanced AC output. Can work in stand-alone. In scenarios with SmartGuard for BackUp, accepts up to 3 devices in cascade (can be combined with other models).
Technical specifications
| Communication | RS485 |
|---|---|
| Efficiency (%) | 97,7 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01076944 |
| AC power (W) | 6 000 |
| DC power (W) | 11 000 |
| IP protection | IP66 |
| Weight | 21.0 kg |
| Dimensions (L×W×H cm) | 49.0 × 46.0 × 13.0 |
Documentation
Weight and dimensions
| Weight | 21,0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 49,0 × 46,0 × 13,0 cm |
| Communication | RS485 |
| Efficiency (%) | 97,7 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01076944 |
| AC power (W) | 6 000 |
| DC power (W) | 11 000 |
| IP protection | IP66 |






