- Free shipping to mainland Spain for orders over 300€.
“Solar Camper Kit Victron Phoenix 800W - Orion 30A - 1x140W” has been added to your basket. View basket
Huawei SUN2000-12K-MAP0 - 01076948
1.993,63€
TAXES INC.
Huawei SUN2000-12K-MAP0 three-phase hybrid inverter, Rated AC power 12000 W, compatible with Huawei LUNA S0 and S1 batteries, 2 MPPT, compatible with simple Huawei power optimisers. Unbalanced AC output. Can work in isolation.
In scenarios with SmartGuard to do BackUp, it can give
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Reference:
01076948
Categories: Solar inverters, Hybrid Inverters, Three-phase Hybrid Inverters
Details of the Huawei SUN2000-12K-MAP0 - 01076948
Huawei SUN2000-12K-MAP0 three-phase hybrid inverter, Rated AC power 12000 W, compatible with Huawei LUNA S0 and S1 batteries, 2 MPPT, compatible with simple Huawei power optimisers. Unbalanced AC output. Can work in isolation.
In scenarios with SmartGuard for BackUp, it can serve three-phase loads and accepts up to 3 devices in cascade (can be combined with other models).
Technical specifications
| Communication | RS485 |
|---|---|
| Efficiency (%) | 98,2 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01076948 |
| AC power (W) | 12 000 |
| DC power (W) | 22 000 |
| IP protection | IP66 |
| Weight | 21.0 kg |
| Dimensions (L×W×H cm) | 49.0 × 46.0 × 13.0 |
Documentation
Weight and dimensions
| Weight | 21,0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 49,0 × 46,0 × 13,0 cm |
| Communication | RS485 |
| Efficiency (%) | 98,2 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01076948 |
| AC power (W) | 12 000 |
| DC power (W) | 22 000 |
| IP protection | IP66 |
User feedback
Products related to the Huawei SUN2000-12K-MAP0 - 01076948
-
Huawei Luna2000 Lithium Battery 5kWh + BMS - LUNA2000-5-S0
From 3.247,47€ -
Huawei Luna2000 7-S1 7kWh Lithium Battery - LUNA2000-7-S1
From 3.784,03€








