Victron Smart Battery Protect 12/24V 100A - BPR110022000
TAXES INC.
Maximum continuous load current: 100A
Peak current (for 30 seconds): 600A
Working voltage range: 6 -35V
Weight (kg): 0,5
Dimensions (mm): 61 x 41 x 164 mm
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076041245 Reference: BPR110022000 Categories: , ,
Details of the Victron Smart Battery Protect 12/24V 100A - BPR110022000
Discover the Smart Battery Protect 12/24V 100A Features
Protects the battery from excessive discharging and can be used as a system on/off switch
12/24V self-regulating
The Smart BatteryProtect detects the system voltage automatically and only once.
Bluetooth: easy programming
A special configuration for Li-Ion batteries
In this mode, BatteryProtect can be controlled via the VE.Bus BMS.
Ultra-low power consumption
Overvoltage protection
To prevent damage to sensitive loads due to overvoltage, the load is switched off when the DC voltage exceeds 16.3V or 32.6V respectively.
Fireproofing
Without relays but with MOSFET switches, therefore no sparks.
Delayed alarm output
The alarm output is activated if the battery voltage drops below the preset cut-off level for more than 12 seconds. Therefore, starting the engine will not activate the alarm. The alarm output is a short-circuit proof open collector output to the negative (minus) rail, with a maximum current of 50 mA. Normally, the alarm output is used to activate an acoustic signal, an LED or a relay.
Disconnection and delayed reconnection of the load
Victron Smart Battery Protection 12/24V 65A - BPR065022000
Datasheet Victron Smart Battery Protect 12/24V 100A - BPR110022000
View Victron Smart Battery Protect 12/24V 100A - BPR110022000 - Victron Smart Battery Protect 12/24V 100A - BPR110022000