- Free shipping to mainland Spain for orders over 300€.
“Victron Orion XS 12/12-50A- ORI121217050 Booster Converter” has been added to your basket. View basket
HUAWEI SUN2000-3.68K-LB0 - 01077159
756,63€
TAXES INC.
Huawei SUN2000-3.68K-LB0 hybrid single-phase inverter. Rated AC power of 3680 W. Integrated AFCI function and compatibility with optimizers: SUN2000-450W-P2, SUN2000-600W-P
10 years warranty
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Reference:
01077159
Categories: Solar inverters, Hybrid Inverters, Single Phase Hybrid Inverters
Details of the HUAWEI SUN2000-3.68K-LB0 - 01077159
Huawei SUN2000-3.68K-LB0 hybrid single-phase inverter. Rated AC power of 3680 W. Integrated AFCI function and compatibility with optimizers: SUN2000-450W-P2, SUN2000-600W-P
10 years warranty
Technical specifications
| Communication | Wifi, Ethernet, 4G, RS485 |
|---|---|
| Efficiency (%) | 96,8 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 1-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01077159 |
| AC power (W) | 3 680 |
| DC power (W) | 5 200 |
| IP protection | IP66 |
| Weight | 15.0 kg |
| Dimensions (L×W×H cm) | 42.5 × 36.5 × 13.0 |
Documentation
Weight and dimensions
| Weight | 15,0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 42,5 × 36,5 × 13,0 cm |
| Communication | Wifi, Ethernet, 4G, RS485 |
| Efficiency (%) | 96,8 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 1-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01077159 |
| AC power (W) | 3 680 |
| DC power (W) | 5 200 |
| IP protection | IP66 |
User feedback
Products related to HUAWEI SUN2000-3.68K-LB0 - 01077159
-
Huawei Luna2000 7-S1 7kWh Lithium Battery - LUNA2000-7-S1
From 3.784,03€ -
Huawei Luna2000 Lithium Battery 10kWh + BMS - LUNA2000-10-S0
From 5.573,12€








