- Free shipping to mainland Spain for orders over 300€.
“Victron Orion XS 12/12-50A- ORI121217050 Booster Converter” has been added to your basket. View basket
HUAWEI SUN2000-15K-MB0 - 01076370-006
2.662,11€
TAXES INC.
Huawei SUN2000-15K-MB0 Hybrid Inverter, Rated AC power 15000 W, compatible with Huawei LUNA S0 and S1 batteries, 2 MPPT, compatible with single and dual Huawei power optimisers.
In scenarios with SmartGuard (Backup) it cannot serve three-phase loads and does not support inverters.
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Reference:
01076370-006
Categories: Three-phase Hybrid Inverters, Hybrid Inverters, Solar inverters
Details of the HUAWEI SUN2000-15K-MB0 - 01076370-006
Huawei SUN2000-15K-MB0 Hybrid Inverter, Rated AC power 15000 W, compatible with Huawei LUNA S0 and S1 batteries, 2 MPPT, compatible with single and dual Huawei power optimisers.
In scenarios with SmartGuard (Backup), it cannot serve three-phase loads, nor does it support cascaded inverters.
Technical specifications
| Communication | Wifi, RS485, Can (Bat) |
|---|---|
| Efficiency (%) | 98,0 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01076370-006 |
| AC power (W) | 15 000 |
| DC power (W) | 22 500 |
| IP protection | IP66 |
| Weight | 21.0 kg |
| Dimensions (L×W×H cm) | 54.6 × 46.0 × 22.8 |
Documentation
Weight and dimensions
| Weight | 21,0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 54,6 × 46,0 × 22,8 cm |
| Communication | Wifi, RS485, Can (Bat) |
| Efficiency (%) | 98,0 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01076370-006 |
| AC power (W) | 15 000 |
| DC power (W) | 22 500 |
| IP protection | IP66 |
User feedback
Products related to HUAWEI SUN2000-15K-MB0 - 01076370-006
-
TOSCANO COMBI-MAX - 10005140
223,32€







