- Free shipping to mainland Spain for orders over 300€.
“Converter Booster Charger Victron Orion Orion XS 1400 50A 12/24 - 24/12 reversible - ORI242417040” has been added to your basket. View basket
Fronius Verto 30.0 Plus - (SPD 1+2) - 4,210,458
5.157,27€
TAXES INC.
Three-phase hybrid inverter Verto 30.0 Plus, overvoltage protection type 1+2 and AFCI
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Reference:
4,210,458
Categories: Solar inverters, Three-phase Hybrid Inverters
Details of the Fronius Verto 30.0 Plus - (SPD 1+2) - 4,210,458
Three-phase hybrid inverter Verto 30.0 Plus, overvoltage protection type 1+2 and AFCI
Technical specifications
| Communication | Wifi, Ethernet, RS485 (Bat) |
|---|---|
| Efficiency (%) | 97,96 |
| MPPT Inputs | 3 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 2 |
| MPN | 4,210,458 |
| AC power (W) | 29 990 |
| DC power (W) | 45 000 |
| IP protection | IP66 |
| Weight | 43.0 kg |
| Dimensions (L×W×H cm) | 86.5 × 57.4 × 27.9 |
Documentation
Weight and dimensions
| Weight | 43,0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 86,5 × 57,4 × 27,9 cm |
| Communication | Wifi, Ethernet, RS485 (Bat) |
| Efficiency (%) | 97,96 |
| MPPT Inputs | 3 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 2 |
| MPN | 4,210,458 |
| AC power (W) | 29 990 |
| DC power (W) | 45 000 |
| IP protection | IP66 |






