Victron SmartSolar MPPT RS 450/200-MC4 Controller - SCC145120510
TAXES INC.
  • Bluetooth equipment.
  • Management by VictronConnect App
  • Battery voltage: 48 V
  • Rated load current: 200 A
  • Maximum load power: 11.5 kW at 57.6 V
  • Maximum DC PV voltage: 450 V
  • Starting voltage: 120 V
  • MPPT working voltage range: 80 - 450 V
  • No. of MPPT inputs: 4
  • Maximum PV operating input current: 18 A per entry
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076062745 Reference: SCC145120510 Categories: ,
Details of the Victron SmartSolar MPPT RS 450/200-MC4 Controller - SCC145120510
Features of the Victron SmartSolar MPPT RS 450/200-MC4 Controller - SCC145120510
The Victron SmartSolar MPPT RS 450/200-MC4 - SCC145120510 is the solution for systems with large series-connected PV arrays charging 45V DC batteries. Perfect for large battery systems in both off-grid and self-consumption solar installations.
Solar charge controller with ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
  • The SmartSolar MPPT RS is a 48 V solar charge controller with a PV input of up to 450 VDC PV and a 100 A or 200 A output.
Multiple independent MPPT monitoring inputs
Isolated PV connections for more safety in the Victron MPPT RS SmartSolar Controller
Wide MPPT voltage range of the Victron SmartSolar MPPT RS 450/200-MC4 MPPT Controller
  • Operating range from 80 to 450 VDC PV with a starting voltage of 120 VDC PV.
Lightweight, efficient and quiet
  • Thanks to its high-frequency technology and new design, the 100 A model of this powerful charger weighs only 7.9 kg.