Victron Orion-Tr Isolated 48/24 12A 280W Converter - ORI482428110
TAXES INC.
  • This device is NOT SUITABLE FOR BATTERY CHARGING. Choose the Smart model with Blutetooth.
  • Equipment without Bluetooth
  • Input voltage range: 32 - 70V
  • Output voltage: 24,2V
  • Continuous output current: 12A at 25°C
  • Maximum output current: 15A
  • Galvanic isolation: 200V DC between input, output and enclosure
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076035299 Reference: ORI48242428110 Categories: , ,
Details of the Victron Orion-Tr Isolated 48/24 12A 280W Converter - ORI482428110
Features of the Victron Orion-Tr Isolated 48/24 12A 280W Converter - ORI482428110
The Victron Orion-Tr 48/24 12A 280W isolated converter stabilises the DC voltage coming from a power supply or battery and obtains a higher voltage than the input voltage.
Remote on/off terminal
Short-circuit proof and allows for parallel connection
An unlimited number of units can be connected in parallel.
High temperature protection of the Victron Orion-Tr insulated 48/24 12A 280W converter
The output current will be reduced in case of high ambient temperature.
Protection IP43
When installing the Victron Orion-Tr 48/24 12A 280W isolated converter with the screw terminals facing downwards.
Screw terminals
Installation is carried out without any special tools.
Input fuse (non-replaceable) for Victron Orion-Tr isolated converter 48/24 12A 280W
Only available on models with 12 and 24 V input.
Adjustable output voltage
The Victron Orion-Tr 48/24 12A 280W isolated converter is not designed to charge batteries.
Datasheet Victron Orion-Tr isolated converter 48/24 12A 280W - ORI482428110
Datasheet Victron Orion-Tr Isolated 48/24 12A 280W converter