Victron MEGA-fuse Ceramic Fuse 80A/80V (5 pcs) - CIP138080020
TAXES INC.
  • Pack of 5 fuses
  • Amperage: 80A
  • Tension: 80V
  • Voltage drop: 110 mV
  • Cold resistance: 0,716 mΩ
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076061656 Reference: CIP138080020 Categories: , ,
Details of the Victron MEGA-fuse Ceramic Fuse 80A/80V (5 pcs) - CIP138080020
Features of the Victron Mega Fuse Mega-fuse 80A/80V
The Victron Mega-fuse 80A/80V - CIP138080020 is a ceramic fuse with M8 terminals. Fuses are indispensable for a safe electrical installation. This 80A/80V MEGA fuse is specially designed for photovoltaic systems with a system voltage of 48V.
Fuses for 48V cannot be used with 12/24V systems and vice versa. The voltage range specified on the fuse is important to ensure safe operation.
This pack contains 5 fuses.
For Mega type fuse holders such as the Fuse Holder 6 Way Fuse Holder for Mega Fuse - CIP050060000
Datasheet Mega Fuse Victron Mega-fuse 80A/80V - CIP138080020
See the Victron Mega-fuse 80A/80V Mega Fuse data sheet