Huawei Luna2000 Lithium Battery 10kWh + BMS - LUNA2000-10-S0
From 5.573,12
TAXES INC.
Battery type  DC High voltage
IP protection  IP66
Communication CAN (Inv),RS485 (Inv)
Total rated energy (KWH)  10.0 kWh
Useful energy (KWH)  10.0 kWh
Max. load power  5 kW
Max. discharge power 7 kW (10 Seconds)
Scalability  Modular, Parallelizable up to 30kWh
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Reference: LUNA2000-10-E Categories: ,
Details of the Huawei Luna2000 Lithium Battery 10kWh + BMS - LUNA2000-10-S0
Huawei Luna2000 10kWh Lithium Battery + BMS - LUNA2000-10-S0: Features
  • Number of Huawei Luna battery modules: 2
  • Usable energy of the Huawei Luna battery: 10kWh
  • Maximum power output of Huawei Luna battery: 5kWh
  • Peak power output of Huawei Luna battery: 7kWh for 10 seconds
  • Huawei Luna battery dimensions: 670 x 150 x 960 mm
  • Huawei Luna Battery Weight: 113.8kg
  • Huawei Luna Battery Warranty: 10 years (meeting manufacturer's requirements)
Huawei Luna 2000 Battery Compatibility
The Luna Huawei 2000 10kWh Battery + BMS - LUNA2000-10-S0 is compatible with the range of KTL L1 single-phase inverters from 2 to 6kW and the three-phase KTL-M1 from 3 to 10kW. Communication with the inverter is via RS485 and it also incorporates a CAN connection for parallel operation. It has a small display that indicates the state of charge and a LED to show the operating status.