Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
- Free shipping to mainland Spain for orders over 300€.
6.740,74€
Three-phase inverter, SUN5000-150K-MG0. DC SPD type I+II. Optimisation of the photovoltaic modules allows an increase in energy yield of between 5 % and 30 %. The connections vary the AFCI+ RSD safety function to cover the photovoltaic safety break point. Platform
Three-phase inverter, SUN5000-150K-MG0. DC SPD type I+II. Optimisation of the photovoltaic modules allows an increase in energy yield of between 5 % and 30 %. Connections vary AFCI+ RSD safety function to cover the PV safety break point. Comprehensive smart platform that connects smart design and module-level management to provide a smart experience throughout the entire lifecycle.
This inverter needs optimisers in all modules.
Compatible with optimisers: MERC-1100W-P, MERC-1300W-P
| Communication | RS485 |
|---|---|
| Efficiency (%) | 98,4 |
| MPPT Inputs | 7 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01077646 |
| AC power (W) | 150 000 |
| IP protection | IP66 |
| Weight | 100.0 kg |
| Dimensions (L×W×H cm) | 100.0 × 71.0 × 39.5 |
| Weight | 100.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 100,0 × 71,0 × 39,5 cm |
| Communication | RS485 |
| Efficiency (%) | 98,4 |
| MPPT Inputs | 7 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01077646 |
| AC power (W) | 150 000 |
| IP protection | IP66 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
At FVComponentes.com we have stock of the references with the highest turnover, however our catalogue is so wide and economical because we work with many of the references on request. This means that the usual delivery time of 2-4 working days can be extended to 1-2 weeks + subsequent shipment by us. Thanks to this, we can offer very competitive and attractive prices to our customers that are difficult to match. If you wish, you can write to us via the chat on the website, call us at 968 97 83 01 or write to us at [email protected] to check if we have stock or the delivery time of the component you wish to purchase before finalising your order.
Reviews
There are no reviews yet.