Huawei SUN2000-8KTL-M1 Three-Phase Hybrid Inverter - 01074314-006
TAXES INC.
High current version
Power rating: 8kW
Maximum recommended power in panels: 12000 Wp
Efficiency 98,6%
Phase Three-phase
MPPT 2
Phase Three-phase
MPPT 2
IP protection IP65
Compatible batteries Luna2000 and Luna2000 E7
Product warranty 10 years Extension by 15 years 20 years
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Reference:
Categories: Three-phase Hybrid Inverters, Hybrid Inverters, Solar inverters
Details of the Huawei SUN2000-8KTL-M1 Three-Phase Hybrid Inverter - 01074314-006
It has a rated power of 8,000W and a maximum output current of 13.5A, making it an excellent choice for medium-sized three-phase installations. This inverter is capable of generating 8kW continuous power, making it ideal for residential and small business installations.
The inverter incorporates two MPPT trackers. They allow working with a wide range of solar panel input voltages, between 140V and 980V. This maximises the efficiency of solar energy conversion by adjusting the power input. In addition, each MPPT has its own input, which means that multiple solar panels can be connected in parallel to increase the total input power.
Huawei SUN2000-8KTL-M1 Three-Phase Hybrid Inverter: Features
- Power rating: 8kW
- Maximum efficiency: 98,6%
- Maximum input voltage: 1,100 V
- Operating voltage: 140 V ~ 980 V
- Starting voltage: 200 V
- Nominal input voltage: 600 V
- Maximum output current: 13.5A
- Dimensions: 525 x 470 x 146.5 mm