Victron Smartshunt 500A/50mV IP65 Battery Monitor - SHU065150050
TAXES INC.
Supply voltage range: 6.5 - 70 VDC
Current consumption: < 1 mA
Input voltage range, auxiliary battery: 6.5 - 70 VDC
Dimensions: 46 x 120 x 54
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076057895 Reference: SHU065150050 Categories: , ,
Details of the Victron Smartshunt 500A/50mV IP65 Battery Monitor - SHU065150050
Features of the Victron Smartshunt 500A/50mV IP65 Battery Monitor - SHU065150050
The Victron Smartshunt 500A/50mV IP65 battery monitor - SHU065150050 is an innovative all-in-one battery monitor designed to provide efficient and convenient monitoring of your power systems. Unlike other monitors, the SmartShunt does not have a built-in display, instead, it uses the screen of your phone or tablet to provide instant access to critical information about your battery.
Versatility is one of the main features of the SmartShunt IP65, as it is available in three different versions: 500 A, 1000 A and 2000 A, allowing it to suit a wide variety of applications and battery sizes. In addition, its IP65 rating makes it waterproof, ensuring its operation even in adverse weather conditions.
Victron Smartshunt 500A/50mV IP65 battery shunt - SHU065150050
Datasheet Victron Smartshunt 500A/50mV IP65 Battery Monitor - SHU065150050
View Victron Smartshunt 500A/50mV IP65 battery monitor datasheet - SHU065150050