Orion Victron non-isolated high power 12/24-8 converter - ORI122408020
TAXES INC.
  • This device is NOT SUITABLE FOR BATTERY CHARGING. Choose the Smart model with Blutetooth.
  • Equipment without Bluetooth
  • Input voltage range (V): 9/18
  • Disconnection undervoltage (V): 8
  • Consumption off: <10mA
  • Weight (kg): 0,4
  • Dimensions (mm): 45 x 90 x 115
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076022732 Reference: ORI122408020 Categories: ,
Details of the Orion Victron non-isolated high power 12/24-8 converter - ORI122408020
The Orion Converter Victron non-isolated high power 12/24-8 is a device designed to convert the input voltage from 12 volts (V) to 24 V or vice versa, with an output current rating of 10 amperes (A). This type of converter is useful in a variety of applications where it is necessary to match the power supply voltage to the requirements.
Remote on-off connector
  • Remote on-off eliminates the need for a high-power switch in the input wiring.
All models with adjustable output can also be used as a battery charger.
  • For example, to charge a 12V starter or service battery integrated in a 24V system.
All models with adjustable output can be connected in parallel to increase the output current.
  • Up to five units can be connected in parallel.
Easy to install:
  • Delivery includes 4 x 6.3mm female push-in connections.
The Orion Victron non-isolated 12/24-18 high power converter is commonly used:
  1. Power supply systems in vehiclesOne of the most common uses of the Orion Victron Converter is in vehicles, such as cars, trucks, boats and caravans. Many of these vehicles use 12V electrical systems, but may also have components or devices that require 24V voltage to operate. The converter allows these 24V devices to be connected to the vehicle's 12V electrical system.
  2. Applications in solar or renewable energy systemsIn solar or renewable energy systems, where 12V and 24V batteries are used, the Orion Victron Converter can be useful to ensure that connected devices and components operate at the correct voltage. For example, it may be necessary to boost the voltage from 12V to 24V to power inverters or 24V battery chargers.
  4. Use in back-up power systemsVoltage converters can be used in back-up power systems, such as generators and batteries, to ensure compatibility between different components and loads. For example, if you are using a 24 V battery but need to supply a 12 V load, this converter may be essential.