The Victron Smartshunt 500A/50mV IP65 battery monitor - SHU065150050 is an innovative all-in-one battery monitor designed to provide efficient and convenient monitoring of your power systems. Unlike other monitors, the SmartShunt does not have a built-in display, instead, it uses the screen of your phone or tablet to provide instant access to critical information about your battery.
Versatility is one of the main features of the SmartShunt IP65, as it is available in three different versions: 500 A, 1000 A and 2000 A, allowing it to suit a wide variety of applications and battery sizes. In addition, its IP65 rating makes it waterproof, ensuring its operation even in adverse weather conditions.
View Victron Smartshunt 500A/50mV IP65 battery monitor datasheet - SHU065150050