- Free shipping to mainland Spain for orders over 300€.
“Inverter Charger 48V Victron MultiPlus II 48/5000 70A-50A - PMP482505012” has been added to your basket. View basket
HUAWEI SUN2000-5KTL-M1 (High Current Version) - 01074320-006
953,50€
TAXES INC.
Huawei SUN2000-5KTL-M1 three-phase inverter | 13.5A high current version | maximum 5.5KVA AC output | WLAN-FE Dongle | Compatible with SUN2000-450W/600W-P | Built-in battery storage interface | 10-year warranty
In scenarios with SmartGuard (Backup) it cannot service tri loads.
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
Reference:
01074320-006
Categories: Three-phase Hybrid Inverters, Hybrid Inverters, Solar inverters
Details of the HUAWEI SUN2000-5KTL-M1 (High Current Version) - 01074320-006
Huawei SUN2000-5KTL-M1 three-phase inverter | 13.5A high current version | maximum 5.5KVA AC output | WLAN-FE Dongle | Compatible with SUN2000-450W/600W-P | Built-in battery storage interface | 10-year warranty
In scenarios with SmartGuard (Backup), it cannot serve three-phase loads, nor does it support cascaded inverters.
Technical specifications
| Communication | Wifi, Ethernet, RS485 |
|---|---|
| Efficiency (%) | 97,5 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01074320-006 |
| AC power (W) | 5 000 |
| DC power (W) | 7 500 |
| IP protection | IP65 |
| Weight | 17.0 kg |
| Dimensions (L×W×H cm) | 52.5 × 47.0 × 14.65 |
Documentation
Weight and dimensions
| Weight | 17,0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 52,5 × 47,0 × 14,65 cm |
| Communication | Wifi, Ethernet, RS485 |
| Efficiency (%) | 97,5 |
| MPPT Inputs | 2 |
| Phase | 3-phase |
| Warranty (years) | 10 |
| MPN | 01074320-006 |
| AC power (W) | 5 000 |
| DC power (W) | 7 500 |
| IP protection | IP65 |
User feedback
Products related to HUAWEI SUN2000-5KTL-M1 (High Current Version) - 01074320-006
-
TOSCANO COMBI-MAX - 10005140
223,32€







