Victron Cyrix-Li-ct 12/24V-120A combiner - CYR010120412
TAXES INC.
Power consumption when open: < 4 mA
Protection Class:  IP54
Voltage:  12 / 24 V
Direct current and 12/24V cut-off capability:
120A
Direct current and 48V cut-off capability: 40A
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076034339 Reference: CYR010120412 Categories: , ,
Details of the Victron Cyrix-Li-ct 12/24V-120A combiner - CYR010120412
Key features of the Victron Cyrix-Li-ct 12/24V-120A combiner
  • High disconnection of the charger from the VE.Bus BMS.
  • Detection of a voltage of 13,4 V (or 26,8 V) or higher at one of its connection terminals.
This device is programmed to switch off immediately in the event of:
  • Floating mode control output, indicating overvoltage or overtemperature of the switchgear.
  • Battery voltage falling below the 13,2 V threshold.
  • LED on: indicates that the device is activated.
  • LED flashes for 10 seconds: signals that the device is deactivated.
  • LED flashes for 2 seconds: shows that the device is in the process of connecting.
  • LED flashing for 2 seconds: indicates that the device is in the process of switching off.
  • LED flashing for 0.25 seconds: warns of an alarm which could include over-temperature conditions, voltage above 16V, both batteries with voltages below 10V, or one of the batteries with voltage below 2V.