Victron SmallBMS with pre-alarm - BMS400100000
TAXES INC.
Operating voltage (Vbat): 8 - 70 VDC
Current consumption, low cell voltage: 1.2 mA
Power consumption, remote off: 1.2 mA
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076043485 Reference: BMS400100000 Categories: ,
Details of the Victron SmallBMS with pre-alarm - BMS400100000
The Victron SmallBMS with Pre-Alarm - BMS400100000 is an all-in-one battery management system (BMS) for batteries. Lithium Battery Smart from Victron Energy. These are lithium iron phosphate (LiFePO4) batteries available in 12.8 V or 25.6 V and in different capacities. They can be connected in series, parallel and series/parallel, so that a battery bank can be assembled for 12 V, 24 V or 48 V system voltages. The maximum number of batteries in a system is 20, which means a maximum energy storage of 84 kWh in a 12 V system and up to 102 kWh in a 24 V system1) and 48 V.1).
Features of the Victron SmallBMS with pre-alarm - BMS400100000:
Load disconnect output
Load output is normally high and becomes floating in case of cell undervoltage (default 2.8V/cell, adjustable at the battery between 2.6V and 2.8V per cell). Maximum current: 1A. The load output is not protected against short circuits.
The load output can be used to control:
- A high current relay or contactor.
Pre-alarm output
Pre-alarm output is normally free-floating and goes high in case of imminent cell undervoltage (default 3.1V/cell, adjustable at the battery between 2.85V and 3.15V per cell). Maximum current: 1A (without short-circuit protection).
The minimum delay between pre-alarm and load disconnection is 30 seconds.
Load disconnect output
Charger output is normally high and becomes free-floating in case of imminent cell overvoltage or overtemperature. Maximum current: 10mA.
The charger output is not suitable for supplying an inductive load such as a relay coil.
The charger output can be used to control:
- Remote on/off switching of a charger
- One Cyrix-Li-Charge relay
- One Cyrix-Li-ct battery combiner
System on/off input
The on/off input to the system consists of two terminals: Remote L and Remote H.
Between L and H a remote on/off switch or a relay contact can be connected.
Protects 12V, 24V and 48V systems
Operating voltage range: 8 to 70 V DC.
LED indicators
Charge ON (blue): High charge output (cell voltage >2.8V, adjustable at the battery).