Battery LiFePO4 Victron 12.8V-50Ah Smart - BAT512050610
TAXES INC.
  • Rated voltage: 12.8 V
  • Rated capacity at 25º: 50 Ah
  • Number of cycles: 80%: 2500 cycles / 70%: 3000 cycles / 50%: 5000 cycles
  • Maximum load current: 100 A
  • Recommended charging current: ≤30A
  • Connectivity: Bluetooth
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076051633 Reference: BAT512050610 Categories: ,
Details of the Battery LiFePO4 Victron 12.8V-50Ah Smart - BAT512050610
Victron LiFePO4 Battery 12.8V-50Ah Smart
The Victron LiFePO4 12.8V-50Ah Smart battery, like all LiFePO4 batteries, is one of the safest Li-Ion batteries on the market. The nominal voltage of an LFP cell is 3.2V (lead-acid: 2V/cell). A 12.8V LFP battery therefore consists of 4 cells connected in series; and a 25.6V battery consists of 8 cells connected in series.
Robust batteries
Conventional lead-acid batteries often fail prematurely due to sulphation when they are used:
In contrast, the Victron 12.8V-50Ah Smart LiFePO4 battery does not need to be fully charged. Its service life even improves when the battery is partially charged instead of fully charged. This is the decisive advantage that sets LFP batteries apart from traditional lead-acid batteries. Other advantages are the wide operating temperature range, excellent cyclic performance, low internal resistance and high efficiency.
Efficient
In contrast, the full cycle energy efficiency of a Victron 12.8V-50Ah Smart LiFePO4 battery is 92%.
In contrast, an LFP battery will still achieve an efficiency of 90% under mild discharge conditions.
Victron 12.8V-50Ah Smart LiFePO4 battery size and weight
Are LiFePO4 batteries cost-effective?
Bluetooth connectivity
LiFePO4 batteries such as the Victron LiFePO4 12.8V-50Ah Smart battery have integrated cell balancing and control. Up to 5 batteries can be installed in parallel and up to four 12V or two 24V batteries in series, so that a 48V battery bank of up to 1500Ah can be configured. Cell balancing/control cables can be daisy-chained and must be connected to a Battery Management System (BMS).
LiFePo4 battery assembly diagram
Battery Management System (BMS)
The BMS is connected to the BTV and its essential functions are:
Can generate a pre-alarm whenever the voltage of a battery cell falls below 3.1 V (adjustable between 2.85 V and 3.15 V).
2. Disconnect or switch off the load when the voltage of a battery cell falls below 2.8 V (adjustable between 2.6 V and 2.8 V).
3. Stop the charging process when the voltage of a battery cell rises above 4.2V.
4. Shut down the system whenever the temperature of a cell exceeds 50°C.
Datasheet Victron LiFePO4 Battery 12.8V-50Ah Smart - BAT512050610
View Victron LiFePO4 12.8V-50Ah Smart - BAT512050610 Battery Datasheet