SmartShunt Victron 300A/50mV - SHU050130050
TAXES INC.
  • Supply voltage range: 6.5 - 70 VDC
  • Current consumption: < 1 mA
  • Input voltage range, auxiliary battery: 6.5 - 70 VDC
  • Terminals: M8
  • Dimensions: 44 x 120 x 44 mm
Producto disponible para la venta
Finance your purchase with Cetelem
GTIN: 8719076065708 Reference: SHU050130050 Categories: , ,
Details of the SmartShunt Victron 300A/50mV - SHU050130050
Features of the Victron SmartShunt 300A/50mV - SHU050130050
The Victron SmartShunt 300A/50mV - SHU050130050 is an all-in-one battery monitor, but without a display. You need to install the VictronConnect App and connect to the SmartShunt's Bluetooth to see the state of charge, remaining autonomy, historical data,...
SmartShunt 300A/50mV Specifications
  • Supply voltage: 6.5 - 70V DC
  • Current consumption: < 1mA
  • Battery capacity (Ah): 1 - 9999Ah
  • Working temperature range: -40 +50°C (-40 - 120°F)
  • Temperature measurement range: -20 +50°C
  • VE.Direct communication port
Resolution and accuracy
  • Current: ± 0.01A
  • Tension: ± 0.01V
  • Ampere hours: ± 0.1 Ah
  • State of charge (0 - 100%): ± 0.1%
  • Remaining autonomy: ± 1 min
  • Temperature (with optional temperature sensor connected): ± 1°C/°F (0 - 50°C or 30 - 120°F)
  • Accuracy of current measurement: ± 0.4%
  • Compensation: Less than 20 / 40 / 80 mA
  • Accuracy of voltage measurement: ± 0.3%
Datasheet SmartShunt Victron 300A/50mV - SHU050130050
View the Victron SmartShunt 300A/50mV - SHU050130050 datasheet